Всесвітній день моніторингу води

Всесвітній день моніторингу води

17.09.2021, 23:39

Щорічно,18 вересня,  починаючи з 2003 року, відзначається Всесвітній день моніторингу води (World Water Monitoring Day), або Всесвітній день моніторингу якості води. 

Це екологічне свято започатковане з ініціативи американського Фонду чистої води, що стало освітньою програмою, спрямованої на підвищення обізнаності суспільства про проблеми водних ресурсів планети та участь у захисті від забруднення. Програма надає можливість людям самостійно здійснювати базовий моніторинг стану місцевих водойм і проводиться за підтримки Федерації водного середовища (Water Environment Federation, WEF) і Міжнародної водної асоціації (International Water Association, IWA).

Моніторинг води – це система спостережень, збирання, обробки, збереження та аналізу інформації про стан водних об’єктів.  За допомогою моніторингу визначається проблема, що виникла, оцінюється її можлива небезпеки для людини і довкілля та виникнення надзвичайної ситуації.

Вода для людини, тварин і рослин – важливий продукт, який бере участь у всіх життєвих процесах. Вода є добрим розчинником. Усі біохімічні реакції, що проходять в організмі людини і пов'язані з процесами травлення та засвоєння поживних речовин, перебігають у водному середовищі. Особливе значення для здоров'я людини має хімічний склад води. Він впливає на перебіг захворювань, зокрема, викликаних надмірним або недостатнім надходженням в організм людини мікроелементів. 

Своєчасне дослідження якості води допоможе виявити наявність шкідливих для здоров’я речовин та дозволить уникнути небезпеки отруєнь і важких захворювань. Після проведення вимірювань та виявлення перевищення гранично допустимих концентрацій показників води ці відхилення усувають шляхом встановлення системи очистки і фільтрації. 

Людина без води може прожити не більше 5-6 діб. Задоволення фізіологічних потреб людині необхідно вживати 2,5-3,0 л води на добу. Для того щоб вживати воду в доброму стані, потрібно зробити аналіз води в лабораторії. 

Басейнова лабораторія моніторингу вод та ґрунтів БУВР Пруту та Сірету постійно виконує хімічні аналізи поверхневих вод річок Чернівецької області, дренажних вод на меліорованих системах, стічних вод підприємств, та підземних вод, джерел питної води на замовлення фізичних осіб. им більше проводиться аналізів підземних вод криниць та свердловин, тим більше виникає збентеження, тому що, якість води, яку споживають люди, не відповідає гігієнічним вимогам до питної води, найчастіше це спостерігається за такими показниками, як амоній, нітрити, нітрати. Дуже важливе місце в нашому житті, здоров’ї займає якість води, яку ми споживаємо.

Вода, що використовується населенням для пиття і господарсько-побутових цілей, повинна відповідати певним гігієнічним вимогам, викладеним в Державних санітарних правилах і нормах (ДСанПіН)України.

Основними вимогами доброякісної питної води є:

• Безпечність в епідемічному відношенні. Вода не повинна містити патогенних мікробів, вірусів та інших біологічних включень, небезпечних для здоров'я споживачів.

• Нешкідливість за хімічним складом (хімічні речовини не повинні завдавати шкоди споживачеві або обмежувати використання води в побуті).

• Добрі органолептичні властивості (прозора, без кольору, без будь-якого присмаку або запаху).

• Безпечність в радіаційному відношенні.

Вживання недоброякісної води може призводити до: порушення санітарного режиму підприємств, випуску неякісної продукції, а також бути причиною виникнення інфекційних захворювань, харчових отруєнь, погіршення стану здоров’я, якщо не очищати організм якісною водою.

Разом з тим, аби вберегтись від можливих трагічних наслідків слід пам’ятати, що:

 • забруднена нітратами вода на вигляд чиста, прозора, без запаху і видимих домішок та звичайна за смаком, тому ніколи не розводьте дитячу суміш водою, з джерел децентралізованого водопостачання (криниці, каптажі, артезіанські свердловини), якщо Вам невідомий вміст у ній нітратів;

 • кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а навпаки збільшує її токсичність на 40-80%;

 • правильне облаштування та експлуатація криниць, їх регулярне очищення та дезінфекція - запорука якості питної води;

 • при можливості слід використовувати для пиття доочищену, бутильовану воду, що має на етикетці назву та адресу виробника, дані щодо хімічного складу, терміну придатності до споживання та умов зберігання, або ж воду гарантованої якості з інших джерел.

Для чого потрібно робити аналіз води? Для того, щоб бути впевненому, яку воду ми вживаємо. Наведемо декілька фактів чому потрібно вживати доброякісну води і як вона позитивно впливає на наше життя. 

Як вода впливає на організм людини:

 • Покращує  і  омолоджує  шкіру. Щоденне вживання питної води призводить до покращення життєдіяльності клітин, зволожує шкіру зсередини, підвищує її еластичність, запобігає сухості. 

 • Виводить  токсини  з  організму. Вода допомагає виведенню токсинів з травного тракту. Як відомо, нирки є природним «фільтром» організму і ця здатність безпосередньо залежить від кількості випитої води.

 • Знижує  ризик  серцевого  нападу. Нещодавно проведене дослідження показало, що у людей, які випивають мінімум 5 склянок простої води на день, знижується ризик серцевих нападів порівняно з тими, хто випивав 2 склянки води на день. 

 • Є  «змазкою»  для  суглобів  та  м'язів.  Вода - основний матеріал для утворення спеціальної рідини, яка є своєрідним «мастильним матеріалом» для суглобів та м'язів. 

 • Відновлює  енергію. У середньому протягом дня людина втрачає близько 10-ти склянок рідини. Навіть найменше обезводнення може обернутися втратою концентрації, головними болями, дратівливістю і втомою. Вода необхідна організму для правильного функціонування. Рівень кисню у кровоносній системі безпосередньо залежить від кількості випитої нами води. Чим більше кисню міститься в організмі, тим більше жиру буде спалюватися для утворення енергії. При малій кількості кисню організм не може «утилізувати» жир і перетворити його в енергію. Дослідники підтвердили, що вода необхідна так само для правильного функціонування мозку. 

 • Підтримує  травну  систему. Бере участь у процесі травлення й утворення хімічних реакцій цього процесу. Вуглеводи і протеїни, які наш організм використовує як харчування, засвоюються і переносяться в кровоносну систему за допомогою води. За допомогою тієї ж води відходи життєдіяльності виводяться з організму.

 • Зменшує  ризик  захворювань  та  інфекцій. Недолік води в організмі може привести до небезпечного захворювання - хронічного зневоднення клітин, що веде до зниження їхньої життєвої активності і відкриває шлях до виникнення різних захворювань через загальне зниження імунітету.

 • Регулює  температуру  тіла. Вода регулює «систему охолодження» організму. Вода - це та живильна речовина, яка потрібна організму в найбільшому обсязі. Від 55% до 75% ваги середньостатистичного дорослої людини складає саме вода, яка бере участь у процесі терморегуляції.

 • Спалює  жир  і  «ліпить»  нові м'язи. Обезводнення призводить до уповільнення синтезу протеїнів, який вкрай важливий для процесу утворення м'язів. Процес утворення нових м'язових тканин - енерговитратний. Чим менше калорій згорить і перетвориться в енергію для створення нових м'язів, тим більше калорій «відкладуться» в організмі у вигляді зайвого жиру.

Отже, аналіз води необхідно робити для того, щоб зрозуміти чи безпечна вода для нашого здоров'я, наскільки добре встановленні фільтри очищають воду та чи пора їх замінити.

І памятаймо, вода – життя, а чиста вода - основа здоров’я. Бережіть себе і своє здоров'я! Будьте впевненими у якості питної води, яку ви споживаєте.

1